Jubileusz 5-lecia Jednostki Wojskowej AGAT

Uroczystości związane z Jubileuszowym sformowaniem Jednostki Wojskowej AGAT rozpoczęły się już w dniu 24 czerwca, kiedy to zaprezentowano społeczności lokalnej możliwości Jednostki Specjalnej. Następnie dnia 25 czerwca odbył się półmaraton – Bieg Cross Exrteme „Masters’ Killer 2016”, gdzie przy wyjątkowo upalnej aurze odbyła się rywalizacja sportowa. Jednocześnie na okolicznej Kotlarni organizowany był piknik dla dzieci oraz ich rodzin. Na zakończenie dnia utworzono strefę kibica, gdzie wspólnie kibicowano polskim piłkarzom podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Kolejnego dnia w niedziele w godzinach wieczornych odbył się występ artystyczny zespołu Oberschlesien w teatrze Muzycznym w Gliwicach.

Centrum obchodów rozpoczęły się wieczorną Mszą św. w kościele garnizonowym św. Barbary w Gliwicach. Przy udziale pocztu sztandarowego, kompanii honorowej oraz żołnierzy i pracowników wojska, kapelan JW. AGAT sprawował Najświętszą ofiarę dziękując Bogu za dotychczasowe lata. Podczas Eucharystii pamiętano w modlitwie również o pierwszym dowódcy jednostki śp. płk Sławomirze Berdychowskim.

Dnia 30 czerwca na placu centralnym garnizonu Gliwice odbył się uroczysty apel w ramach obchodów Jubileuszu 5-lecia sformowania JW. AGAT. Obecni byli przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, parlamentarzyści, władze lokalne, wojskowe oraz organizacje społeczne. Po odpowiednich przemówieniach zakończono uroczyste obchody defiladą wojskową.

ks. ppor. Sławomir Bylina, http://ordynariat.wp.mil.pl/pl/702_21525.html