Obchody Święta Wojska Polskiego i Uroczystości Wniebowzięcia NMP w Garnizonie Gliwice

Szczególny dzień 15 sierpnia jest okazją do upamiętnienia 96 rocznicy bitwy pod Warszawą, to również Święto Wojska Polskiego, a także Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Świętowanie w Garnizonie Gliwice połączone z obchodami Miasta Gliwice rozpoczął koncert pieśni patriotycznych i religijnych, w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Bytomia pod batutą st. chor. sztab. Pawła Szczota oraz Tomasza Pasławskiego.

Mszę święta w intencji Wojska koncelebrowali ks. prał. płk w st. spocz. dr Kazimierz Tuszyński oraz ks. ppor. dr Sławomir Bylina. Podczas sprawowanej Eucharystii obecni byli decydenci: poseł Piotr Pyzik, senator Krystian Probierz, prezydent Miasta Gliwice Profesor Zygmunt Frankiewicz, przedstawiciele władz miejskich, powiatowych i samorządowych, dowódcy i komendanci Jednostek Garnizonu Gliwice: płk dypl. Sławomir Drumowicz, płk Mirosław Molik, ppłk dypl. Roman Nowogrodzki, ppłk Robert Kruz, ppłk Janusz Spernol, ppłk Andrzej Sygulski, oficerowie, podoficerowie, żołnierze i pracownicy wojska, jak również przedstawiciele wszelkich służb mundurowych.

Uroczyście brały udział poczty sztandarowe, kompania honorowa, organizacje patriotyczne, kombatanci, młodzież oraz orkiestra wojskowa z Bytomia. W homilii ks. Sławomir Bylina nawiązał do glorii oręża polskiego oraz siły ducha narodu, która towarzyszy także współczesnym żołnierzom. Zachęcał do utrwalania zasady jedności, ukazując symbole flag jednostek Garnizonu Gliwice, które pod barwą biało-czerwonej flagi narodowej widniały w świątyni garnizonowej. Po zakończeniu Eucharystii, odbył się przemarsz na Plac Krakowski, gdzie wręczono awanse i odznaczenia żołnierzom, a następnie w uroczystej defiladzie wojsk pieszych i zmotoryzowanych, przemieszczono się pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono wieńce i odczytano apel pamięci.

Ks. ppor. dr Sławomir Bylina, Zdjęcia: Antoni Witwicki http://ordynariat.wp.mil.pl/pl/704_21648.html