Upamiętniono „Gliwickich Cichociemnych”

Z inicjatywy Społecznego Komitetu Pamięci im. gen. Augusta Fieldorfa „Nila” przy współpracy 4 WOG-u w Gliwicach oraz parafii garnizonowej w Gliwicach, podjęto starania w celu upamiętnienia „Gliwickich Cichociemnych”. W związku z tym postawiono pomnik przy kościele garnizonowym św. Barbary, na którym znajdują się imiona sześciu Cichociemnych, którzy byli związani z Gliwicami: Edward Andrzej Kiwer, pseudonim „Biegaj”, Bolesław Jan Polończyk, pseudonim „Kryształ”, Leszek Medard Ignacy Ratajski, pseudonim „Żal”, vel Leszek Leszczyński, Aleksander Jan Michał Tarnawski, pseudonim „Upłaz”, Bogusław Ryszard Wolniak, pseudonim „Mięta”. Uroczyste odsłonięcie oraz poświęcenie pomnika, nastąpiło 26 października br.

Uroczystości rozpoczęły się sprawowaną eucharystią, której przewodniczył Biskup Polowy WP gen. bryg. dr Józef Guzdek, wraz z księżmi kapelanami. Kompanię i poczet sztandarowy wystawił 6 batalion powietrzno-desantowy, oprawę muzyczną prowadziła Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

Po zakończeniu liturgii, biskup polowy WP odznaczył medalem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, ostatniego żyjącego z Cichociemnych kpt Aleksandra Tarnawskiego oraz Komendanta Garnizonu Gliwice płk Mirosława Molika.

Po zakończeniu Mszy św. dokonano uroczystego odsłonięcia oraz poświęcenia pomnika, przy którym wartę honorową wystawili żołnierze JW. AGAT. Wśród zaproszonych gości byli: Podsekretarz Stanu MON minister Bartłomiej Grabski, Dyrektor Generalny MON Bogdan Ścibut, posłowie i senatorowie ziemi gliwickiej, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Prezydent Miasta Gliwice Zygmunt Frankiewicz, zgromadzeni przedstawiciele służb mundurowych, klas wojskowych oraz licznie zebranych uczestników.

ks. Sławomir Bylina